o trenerze

Wojtek Staszewski

wojtek staszewski

autor planów treningowych

Warszawa

42,195km pierwszy raz przebiegł w 1996 roku. Teraz ma na koncie ponad 50 maratonów. Jest licencjonowanym trenerem lekkoatletyki. Przez ponad 20 lat dziennikarz Gazety Wyborczej, reporter Dużego Formatu. Współtworzył akcję Polska Biega zarażając bieganiem tysiące czytelników. Dziś pracuje w Newsweeku i jako trener indywidualny biegaczy-amatorów.

cel biegowy

Maraton Warszawski

rekord życiowy

2 godz. 49 min

maraton

  Samuel Wanjiru ofiarą zabójstwa?

2015-02-11

Był jednym z najbardziej utalentowanych biegaczy w historii. Kenijczyk Samuel Wanjiru miał osiemnaście lat, gdy pobił rekord świata w półmaratonie. Na dystansie 42,195m pobił rekord olimpijski w Pekinie. Wygrał maraton w Londynie oraz maraton w Chicago. W obu ustanowił rekord trasy i rekordowy wynik w danym kraju.

W maju 2011 roku żona Samuela złapała go na zdradzie. Według dotychczasowej wiedzy Wanjiru w czasie awantury wyskoczył z balkonu i zmarł. Uznano, że było to samobójstwo lub nieszczęśliwy wypadek. Teraz patologowie badający ciało biegacza poinformowali, że obrażenia wskazują, iż Wanjiru przeżył upadek z balkonu na pierwszym piętrze, a dopiero później został zabity tępym narzędziem. Śledztwo zostało rozszerzone. Teraz brane jest pod uwagę przede wszystkim zabójstwo. Kryminalni wezwali na przesłuchania 30 osób.

Samuel Wanjiru był doskonałym biegaczem, ale nie był człowiekiem bez skazy. W życiu osobistym radził sobie słabo. Kilka razy oskarżano go o przemoc domową. Był też aresztowany za grożenie żonie bronią palną.


powrótue biegacze