o trenerze

Wojtek Staszewski

wojtek staszewski

autor planów treningowych

Warszawa

42,195km pierwszy raz przebiegł w 1996 roku. Teraz ma na koncie ponad 50 maratonów. Jest licencjonowanym trenerem lekkoatletyki. Przez ponad 20 lat dziennikarz Gazety Wyborczej, reporter Dużego Formatu. Współtworzył akcję Polska Biega zarażając bieganiem tysiące czytelników. Dziś pracuje w Newsweeku i jako trener indywidualny biegaczy-amatorów.

cel biegowy

Maraton Warszawski

rekord życiowy

2 godz. 49 min

maraton

  Biegiem na Rysy

2014-08-13

Przeciętnemu turyście dotarcie na najwyższy szczyt Polski zajmuje 6-7 godzin. Są też szybsi... Marcin Świerc wbiegł na Rysy w 1h34'. To nieoficjalny rekord w biegu na tę górę. Wynik wynika z zakładu
między trenerem personalnym Jakubem Krzyżakiem a najlepszym w kraju biegaczem górskim.
Panowie, którzy postanowili spróbować swoich sił w "przebieżce" na Rysy wystartowali spod szlabanu na parkingu w Palenicy Białczańskiej. Biegli po czerwonym szlaku. Długość trasy - około 12km, przewyższenie - 1,5km. Marcin Świerc w czasie biegu zgubił na chwilę szlak, ale zdołał go odnaleźć i mimo pomyłki wyprzedzić rywala o ponad pół godziny. Choć jego czas wydaje się być mocno wyśrubowany Marcin Świerc powiedział szczycie powiedział krótko: "Dałoby się szybciej".

Marcin Świerc jest najszybszym polskim biegaczem górskim. Pochodzi z Lisowic w województwie śląskim. Ma 29 lat, biega od 12. Jest dziesięciokrotnym medalistą Mistrzostw Polski i wielokrotnym reprezentantem kraju na Mistrzostwach Świata i Europy. Od 2010 startuje głównie w górskich biegach długich. Był pierwszym Mistrzem Polski na długim dystansie oraz pierwszym Mistrzem Polski w sky running. Jest rekordzistą tras Biegu Rzeźnika, Maratonu Karkonoskiego, Maratonu Gór Stołowych i kilku mniejszych biegów.

powrótue biegacze