Wojtek Staszewski

wojtek staszewski

autor planów treningowych

Warszawa

42,195km pierwszy raz przebiegł w 1996 roku. Teraz ma na koncie ponad 50 maratonów. Jest licencjonowanym trenerem lekkoatletyki. Przez ponad 20 lat dziennikarz Gazety Wyborczej, reporter Dużego Formatu. Współtworzył akcję Polska Biega zarażając bieganiem tysiące czytelników. Dziś pracuje w Newsweeku i jako trener indywidualny biegaczy-amatorów.

2014-08-17

Jedenasty medal dla Polski w lekkoatletycznych Mistrzostwach Europy został zdobyty w najbliższej nam konkurencji - w maratonie. Yared Shegumo z czasem 2:12:00 zajął drugie miejsce tuż za Włochem Danielem Meuccim, który 42km 195m pokonał w 2:11:08. Trzeci był Rosjanin Alieksiej Reunkow (2:12:15).

Henryk Szost reprezentujący WKS Grunwald Poznań rekordzista Polski w maratonie, który był faworytem Mistrzostw Europy nie dobiegł do mety. Z trasy zszedł także Marcin Chabowski. Zawodnik STS Pomerania Szczecinek prowadził do trzydziestego kilometra. Miał nawet minutę przewagi nad drugim rywalem. Niestety nie wytrzymał tempa, a po zejściu z trasy potrzebował pomocy lekarza.
43. miejsce zajął Błażej Brzeziński ze Śląska Wrocław (2:25:17).

Wicemistrz Europy - Yared Shegumo - urodził się w Etiopii, ale od wielu lat mieszka w Polsce a obywatelem naszego kraju jest od 11 lat. Nad Wisłę trafił w czasie wojny jego kraju z Erytreą, kiedy miał 16 lat. Przyjechał na mistrzostwa świata juniorów rozgrywanych w Bydgoszczy i postanowił zostać. Jego kariera miała wiele zakrętów. Yared przez dwa lata nie dawał nawet rady utrzymywać się z biegania i wyjechał do Londynu, gdzie pracował fizycznie. Na szczęście wrócił, wygrał 35. PZU Maraton Warszawski, a teraz pokazał klasę europejską.