Home Sport Dlaczego warto zacząć ćwiczyć jogę? Co daje joga?

Dlaczego warto zacząć ćwiczyć jogę? Co daje joga?

by Arczixd
Dlaczego warto zacząć ćwiczyć Jogę?

Joga jest jedną z najciekawszych nowoczesnych metod osiągania harmonii ciała i duszy. Jeśli nawet wśród Twoich przyjaciół lub znajomych są tacy, którzy zajmują się jogą, a Ty wciąż nie możesz się przekonać, przygotowaliśmy dla Ciebie artykuł… Zobaczmy, co motywuje osoby do uprawiania jogi i co można uzyskać dzięki tym zajęciom?

Różni ludzie mają różne cele i motywy. Ktoś ćwiczy jogę, aby wyleczyć niektóre choroby i poprawić zdrowie lub pozbyć się nadwagi; ktoś szuka sposobu, aby stać się bardziej tolerancyjnym i spokojnym i pozbyć się stresu; dla kogoś jest to poszukiwanie harmonii i równowagi ze sobą i otaczającym światem. Cele są różne, ale niesamowite jest to, że większość z nich naprawdę da się osiągnąć za pomocą uprawiania jogi. Oto 6 powodów, które pomogą Ci zdecydować się na te zajęcia i zobaczyć jej korzyści:

Joga pomaga opanować emocje

Wszystkie pozytywne i negatywne emocje, a także traumy psychologiczne pozostawiają ślad w naszym ciele. Regularna praktyka stopniowo uwalnia ciało z tak zwanych “spięć”, a wraz z nimi wpływa na podświadome bloki emocjonalne. Nauczywszy się kontrolować ruchy ciała w asanach, stopniowo nabywamy umiejętność radzenia sobie z negatywnymi emocjami, stajemy się mniej porywczy i drażliwi. Oddychając całymi płucami pozwalamy sobie swobodnie wyrażać emocje, stajemy się bardziej serdeczni i spokojni.

Joga pomaga wzmocnić układ oddechowy

Jednym z kluczowych elementów jogi, oprócz wykonywania asan, jest praca nad oddechem. Na co dzień nie wykorzystujemy wystarczająco naszych zdolności oddychania, a joga pozwala nam się na tym skupić. Ćwiczenia oddechowe stosowane podczas ćwiczeń wzmacniają układ sercowo-naczyniowy. A połączenie głębokiego oddychania, asan i relaksacji pomaga poczuć się wypoczętym, a także pełnym sił i energii.

Joga pomaga się wyluzować

W naszym zapracowanym świecie rzadko mamy szansę na to, żeby zwolnić i spędzić trochę czasu w samotności. Praktyka jogi daje niezrównane poczucie jedności z samym sobą, pomaga uspokoić umysł, pozostawiając „za drzwiami” wszystkie zmartwienia i problemy. Nauczysz się słyszeć siebie i rozumieć, co jest naprawdę ważne.

Joga pomaga zachować spokój

Podczas ćwiczeń duża ilość serotoniny i endorfin jest uwalniana do krwi, dlatego pojawia się poczucie komfortu psychicznego, niezależnie od okoliczności zewnętrznych. Już na pierwszych zajęciach jogi poczujesz, co to znaczy być zarówno zrelaksowanym, jak i skupionym (nawet jeśli wydawało się to niemożliwe). Z czasem nauczysz się stosować tę umiejętność w życiu codziennym: nawet najgorszy przypadek w pracy lub w życiu prywatnym, nie będzie w stanie Cię zdenerwować.

Joga pomaga ujędrnić ciało

Pomimo faktu, że jogi nie można przypisać do kategorii treningu siłowego, ona nie tylko leczy ciało, ale także przynosi ulgę i ujędrnia wszystkie mięśnie. Istnieją odpowiednie ćwiczenia do rozwijania poszczególnych partii mięśniowych. Na przykład asana Tree jest zalecana do ćwiczeń mięśni skośnych, asana Bridge jest perfekcyjna do ujędrniania ud i pośladków, a asana Warrior ma wpływa na łydki, uda i pośladki.

Joga pomaga odnaleźć harmonię

Jednak warto podkreślić, że najważniejszą rzeczą, której joga może nauczyć, jest bycie świadomym siebie, swoich pragnień i działań. Praktyka jogi pomaga słuchać własne ciało i jego potrzeby. Również pomaga uświadomić sobie swoją prawdziwą naturę, znaleźć poczucie harmonii i pewności siebie, rozwinąć siłę woli i wziąć odpowiedzialność za wszystko, co dzieje się w otaczającym nas świecie.

Joga wypełnia życie nowym, wyższym znaczeniem, pozwalając znaleźć harmonię na wszystkich poziomach bytu.

You may also like

Leave a Comment